Marcela Skuhravá & Václav Skuhravý osobní stránky |
|
O nás Bibliografie Místa výzkumů Galerie English |
Marcela Skuhravá a Václav Skuhravýčeští entomologové, absolventi Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Marcela Skuhravá![]() v letech 1958-1991 vědecká pracovnice Encyklopedického institutu ČSAV v Praze.
Světový expert na čeleď bejlomorkovitých (Cecidomyiidae). Spolu s manželem podnikla řadu zahraničních expedic zaměřených na studium bejlomorek a sběr jejich hálek na hostitelských rostlinách, a to do Bulharska, Maďarska, na Sibiř, do Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Řecka, Itálie, Sardinii, Kypr, Krétu, Malorku, Maltu, do Dánska a Norska. Zabývá se taxonomií, ekologií, faunistikou, zoogeografií a hospodářským významem bejlomorek. Zpracovala čeleď Cecidomyiidae do publikace Catalogue of Palaearctic Diptera ((Vol. 4, 1986) a do publikace Contributions to a Manual of Palaearctic Diptera (Vol. 2, 1997; Vol. 1, 2000). Autorka nebo spoluautorka 320 vědeckých prací, několika monografií a 9 knižních publikací.
Václav Skuhravý![]() vědecký pracovník Entomologického ústavu ČSAV, později AV ČR, do 1984 v Praze, pak v Českých Budějovicích (1962-2004).
1954 spoluzakladatel Entomologické laboratoře ČSAV. Zabýval se výzkumem polních entomocenóz (brambory, jetel, cukrovka), střevlíkovitých brouků, květilky řepné a mandelinky bramborové. Zasloužil se o odstoupení od paušálního používání insekticidů proti mandelince bramborové. Studoval lesnické škůdce (bekyně mniška, obaleč modřínový, lýkožrout smrkový). Jako první použil feromonové lapače ke kontrole bekyně mnišky v lesích České republiky. S manželkou Marcelou Skuhravou uveřejnil přes 100 vědeckých prací o výskytu, rozšíření a ekonomickém významu bejlomorek. Společně prozkoumali faunu bejlomorek řady evropských států a přispěli k zoogeografii této skupiny. Je autorem a spoluautorem více než 300 vědeckých prací a autorem či spoluautorem 14 knižních publikací.
Aktualizováno 2015 |
kontakt: Marcela Skuhravá |